יום ראשון, 27 ביוני 2021

לה שרולה

פנינה קולינרית חדשה התגלתה בירושלים: מעדניית לה-שרולה, שמשמשת גם כמסעדת רחוב ומסעדת גורמה בו זמנית. איך היא עושה את זה? הזמנו את דורון איש שלום, איש רב פעלים, יזם הייטק וממובילי מאבק הלומי הקרב, לבדוק את העניין.

את תחילת הסיפור אתם כבר בטח מכירים, הודעת וואטסאפ מעדי ארבל שאף פעם לא משאירה אותך אדיש - 'סלאם יקירי, אפשר להציע לך הצעה שתוכל לסרב לה?'... מדהים שהוא עוד לא התייאש ממני אחרי כל הניסיונות הקודמים שלנו שלא צלחו - ולכן אפתח בתודה גדולה על שלא התייאשת, אני ממש שמח מההצעה שלא סירבתי לה.

עתידות: עוד מעט תבינו מה אתם רואים פה...

לפעמים, כשמשהו נדחה שוב ושוב, יש מחשבה שהוא כבר לא ייקרה ושהטיימינג עבר, אך לפעמים זה רק מפני שמשהו במציאות חיכה לזמן ולסיטואציה התואמים יותר ובכן זה המקרה שלנו הפעם – וכך מצאנו את עצמינו במקום מיוחד שנקרא 'לה שרולה' (ובצרפתית: Le Charolais) אשר בפינת רחובות יהודה ודרך בית לחם. ידעתי שעבדו שם במהלך החודשים האחרונים על מקום חדש אבל לא היה לי מושג לאיזה מקום אני מגיע. 6 דקות הליכה מהבית היישר לחו"ל. כבר מול הכניסה, אם נתעלם רגע מהתפאורה הירושלמית מסביב, שלט הכניסה והעיצוב מזכירים מעדניה פריזאית שכונתית. מה שאצלנו הישראלים ייקרא בוטיק, גורמה ועוד מילים גבוהות שכאלה, שם בצרפת הוא הבסיס, כמו המכולת של שבתאי.

ברוכים הבאים לה שרולה

נכנסנו פנימה והשארנו מאחור את החום וצפירות הנהגים (אל דאגה, עוד רגע נצא שוב למנגל הפרטי שלנו) ולגמרי הרגשנו רגע של חופש... מעדניה-מסעדה צרפתית של בשר טוב, יין ועוד הפתעות שאין כמו הצרפתים בשבילם. ליאון, בעל המקום, ישראלי-צרפתי ואיש אוכל ירושלמי ותיק החל בתדריך קצר מה הולך לקרות בעוד כמה רגעים – שולחן, מנגל חשמלי ייעודי, פלטת שיש עם מבחר בשרים טריים, נקניקים עם שמות, מטבלים וכמובן בגה (זאת אומרת בגט, עם ט' נחה). 

זום אין בגרסת הפוסט קורונה

התיישבנו מול כל הטוב הזה מלווים בהסבר מפורט על כל סוג בשר, איך נכון להכין אותו, מה הייחוד שלו, מהיכן הוא מגיע. זה נהיה כבר ממש יחס אישי ולא רציתי להיקשר מדי אז עברנו להסבר על החמוצים הקטנטנים שמגיעים ממקום ספציפי מאוד ומטבל העריסה הצרפתי עם נגיעות שומר. אני התיישבתי בצמוד למנגל, מה שהתברר כגורם משפיע על המשך הערב. "מזל שאתה על יד המנגל ולא אני" אמר לי עדי, "אם זה היה תלוי בי, הכל היה רץ כאן מהר מאוד". אני אוכל לאט, נהנה מכל ביס, נותן לכל טעם לעבור לפני שאני עובר לדבר הבא וכך גם לא מתמלא מהר מדי. הנחנו בכל פעם סוג אחד על המנגל בדיוק העשייה המיוחד לו ומשם היישר לפלטה השולחנית. 

העורך ברגע נדיר ליד המנגל החשמלי, מגלה שגם המלחיה - חשמלית!

עובר אורח, עולה מצרפת, עובר במקרה באזור, רואה את השלט ומתרגש, מציץ פנימה ועיניו נפתחות... "אוללה... סה ממש כמו בניס, מזכיר לי הבית, אפילו הצפירה של הקטנוע הוורוד שעבר הרגע כמו בניס". זה מה שקורה כשמקום שהוא בית פוגש טעם שהוא בית שהוא זיכרון... כל החושים נפתחים ואיתם גם הלב. וזה המקום הזה בדיוק ' Le Charolais' .

צילום תקריב לי את זה לפה זה ממש טעים

אחרי כל זה אתם בטח שואלים מה אכלנו?  אז הנה, התחלנו עם האנטריקוט שהיה מצוין, אנטריקוט מזן שארולה מצרפת, מיושן 21 יום, שומני ועסיסי ביותר. הנחנו אותו על המנגל ועל פי הוראותיו של ליאון כעבור חצי דקה פיזרנו את המלח והפלפל הגרוס כדי שידבק טוב ויישאר קריספי. כך בדיוק היה. הבאה בתור הייתה הסינטה נבראסקה. משוישת יפה עם טעם נהדר, עדינה, אדומה וזקוקה לצלייה קצרה ביותר. בין לבין עשינו הפרדה עם הבגט והנקניקים - נקניק רוזה צרפתי, הנקניק הכי פופולרי אצל יהודי צרפת, ליאון אומר שזה הבמבה שלהם. לצדו סלמי צ'וריסו קצת חריף ואדמדם ואחרונה חביבה הפסטרמה קופה איטלקי, שיפונד מעגל חלב, שלטענת ליאון היא הטופ ושצריך ותק צרפתיות של 40 שנה כדי להבין את הטעם שלה (מודה, אנחנו דווקא בחרנו באחרת אבל גם אין לנו וותק כצרפתים ברזומה אז זה בסדר). הדבר הבא היה רצועות ספר ריבס טלה ישראלי שומני ביותר לנשנוש צד, ובסוף הגראנד פינל'ה - פילה בקר שארולה מיושן 21 יום ונמס כמו חמאה. סה מאניפיק!! 

מבט על כל התענוג הגדול הזה

לסיכום, ממליץ מאוד להגיע ולהזמין פלטה מגוונת עם מנגל שולחני, קונספט מצוין שמאפשר לכם לאכול בקצב שלכם, חם וטרי בדיוק במידה וגם להיות מעורבים בהכנה. פלטה כזו עם בקבוק יין לצידה, תסדר לכם ערב צ'יל וכיפי ביותר. למקרים אחרים שבא לכם להתפנק בבית, יש במקום מעדניה עם כל טוב צרפת וגם אוכל מוכן לאירועים, שבתות וחגים. מומלץ להזמין מראש כדי לוודא שיישאר לכם. 

סליחה-שהבטריה-בטלפון-של-דורון-נגמרה-אז-הצטלמנו-עם-מצלמת-הפח-של-עדי

המקום נפתח לפני כשלושה חודשים ועדיין בתהליכי למידה ופיתוח כך שאני מבטיח לכם שליאון המקסים ישמח לשמוע את הפידבק שלכם, את הרעיונות שלכם וכל מחשבה שיכולה להוסיף לחוויה הטובה הזו. בונאפטיט... 


לדף הפייסבוק של מעדניית לה שרולה


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה