יום ראשון, 18 בפברואר 2018

טעים בכרם

ניקולא נסים טובול הוא רכז הסיורים הגאופוליטיים של המכון לאסטרטגיה ציונית ומנהל תחום המעברים בתנועת זכויות אדם כחולבן. מכיוון שלאכול בשר טעים זו זכות אדם בסיסית, לא הייתה לי ברירה אלא לקיים את פגישת העבודה שלנו במסעדה בשרית איכותית ששנינו עוד לא הכרנו.   

אם הייתם שואלים את הילד הצרפתי שהייתי אם יום יבוא והוא יאכל בשיפודיה בארבע אחר הצהריים הוא פשוט לא היה מבין מה אתם רוצים ממנו. ללמוד עברית, לחיות במזרח התיכון ולעשות צבא סבבה, הוא יכול להכיל. אבל לאכול בשר בשעה כזאת, ובנוסף על כך במסעדה?! לא לא לא, הquatre-heures זה אך ורק משהו קטן מתוק להחזיק עד הערב.

כך אשכנע את ניקולא לאכול בשר בשעה 16:00
אז כשעדי הציע שניפגש בשעה ארבע אחר הצהריים ב'טעים בכרם', שאריות הצרפתיות שבי נדהמו מול הפרספקטיבה לחוויה קולינרית בשעות אקזוטיות כאלה. מסתבר שיש דברים ששנים של ציונות לא מחקו מן הגלות. אבל אז הצד האלג'יראי של מצפוני הקולינרי התעורר ובא לסנגר: בחיים לא מסרבים לאוכל, אז הכל מסתדר.

'טעים בכרם' היא שיפודיה בקצה הדרום-מערבי של בית הכרם, לא הרחק מבית חולים שערי צדק. ממבט ראשון המקום נראה כמו שיפודיות אחרות ברחבי הארץ. ואכן, קשה להתחרות בשוק המסעדות הבשריות העממיות הכמעט-אנונימיות. אבל לדעתי דווקא כאן חוזקה של 'טעים בכרם': היכולת לשים את הדגש איפה שהאחרים מזניחים.

קחו למשל את מבחר הסלטים המוגשים לסועד. תרגיל קלאסי פר אקסלנס, ויש אומרים אפילו די חרוש. כמה אפשר לחדש בתחום כבר? פה מתחילה ההפתעה הטובה: למעט סלט הירקות הסתמי, בעל הבית התמקד על איכות ומבחר מרענן וביתי. בין השאר: גרגרי חומוס, סלט חצילים על הגז או גזר בכמון. מי שבא לשיפודיה אמנם לא מקווה לרזות אבל ישמח שאותם סלטים יוגשו טריים ולא טובעים בשמן.

בימי שישי המקום מציע מגוון רחב של אוכל מוכן
נעבור למנות העיקריות. שלא תטעו, אני לא מתכוון לכתוב ביקורת שלמה על שיפודיה בלי לדבר על בשר. אין מה לעשות, לא באנו בשביל הסלטים... נתחיל עם השיפודים. מאוד אהבתי את הפרגיות, שהיו רכות בטירוף ובאמת סיפקו את התיאבון שלי לבשר. יש כמובן עוד כמה אופציות, כולל מעורב ירושלמי מאוד נחמד גם הוא. מה שכן, למי שלא ירושלמי לא עלינו, לא הייתי ממליץ למלא את הקרייב למעורב שבטח יש לו, דווקא כאן, אלא ללכת על משהו אחר מתוך המבחר הרחב של בשרים מכובדים שמציע המקום.

עכשיו שיצאתי ידי חובת הביקורת על הבשר, אני יכול להגיד: לא כאן הסוד ש'טעים בכרם' לדעתי. הסוד הוא פשוט החלטה עסקית חכמה: בעולם תחרותי שהיצע כה מפוזר, רק הבולט שורד. להיות ''בולט'' זה לא לעשות כמו האחרים, ובמונחים של עולם השיפודיות מסתבר שזה אומר להתמקד דווקא על הלווי. בשר טוב אפשר למצוא בהרבה מקומות בארץ בכלל ובירושלים בפרט. אבל אותם מקומות נוטים להזניח באופן די רציני את המסביב. פה הפירה ממש טעים, האורז מתובל היטב, בצלים ועגבניות טריים צלויים מדהימים... בסופו של דבר דווקא הדברים האלה עושים את ההבדל.

בפינתנו לבדוק בפעם הבאה: חציל ממולא בפרגית
ומה שנכון לגבי הסלטים והליווי נכון אולי עוד יותר בנוגע לקינוחים. אותי הם קנו סופית. נתחיל מהמלבי על קוקוס, סילאן ומי ורדים. פשוט מעדן אמיתי. הבקלוואה, גם היא ביתית, פשוטה ועושה את העבודה. ולמי שהצד האלג'יראי דחף אותו לשם מלכתחילה זה מה שצריך. זה ותה (נענע כמובן) להתחיל את תהליך העיכול המבורך. לא הדבר הכי קשה להשיג במחוזותינו אבל עדיין משהו שלא מספיק מציעים במקומות כאלה.

לסיכום, אם אתם נמצאים בבית הכרם, קפצו ל'טעים בכרם', היא בהחלט שווה את זה!


לדף הפייסבוק של טעים בכרם

2 comments:

 1. עדי שלום.
  תוסיף בבקשה בכל כתבה אם המקום כשר.
  תודה
  חיים

  השבמחק
  תשובות
  1. אלא אם מופיעה התגית 'פחות כשר', מדובר במקום כשר.

   מחק