יום שלישי, 2 בפברואר 2016

חומוס פול הסורי

סניף ראשון של 'החומוס הסורי' נפתח בירושלים. כבוד לחומוס הסורי, כבוד לירושלים.

כשאני מזמין לאפה עם שווארמה או פיתה עם פלאפל, אין מוכר שלא מסתכל עליי בתמיהה כשאני מסרב למרוח חומוס. לך תסביר להם שאני רואה בכך חילול כבודו של החומוס. חומוס הוא לא עוד ממרח. חומוס הוא מנה עיקרית. זה שבמקרה מנגבים אותו עם פיתה, לא אומר שאפשר להוסיף אותו כסייד קיק לפלאפל או לשווארמה, אשר כבודם במקומם מונח. כשאני כן רוצה לאכול חומוס, אני הולך לחומוסיה. רק שם יודעים לתת את הכבוד הראוי לחומוס.

שוק החומוסיות בירושלים הוא לא קטן, כך שפתיחה של מקום חדש היא מהלך עם רמת סיכון גבוהה. לא פלא שלקח לחברים מהסניף המקורי והמפורסם של 'החומוס הסורי' בכרם התימנים לא פחות מ-45 שנים בכדי להגיע גם לבירתנו הנצחית. אחרי ביקור מעמיק במקום, ניתן בהחלט לקבוע שהחבר'ה באו לתת פייט חזק על התואר החומוס הטוב בירושלים.

אחד מסודות ההצלחה של המקום הוא העובדה שגם הסניף הירושלמי, כמו גם בשני הסניפים האחרים שבשוק הכרמל ובבת-ים, מנוהל כעסק משפחתי בו עובדים בני משפחה וחברים. הסוד השני שעליו טרם עליתי הוא מה נותן את הטעם העשיר לחומוס הסורי. כנראה שצריך להיות מהמוצא הנכון כדי לדעת...

מנה לדוגמא
מנת הדגל של המקום היא "הקומפלט" המורכבת מחומוס, פול, ביצה, פטרוזיליה, שמן זית וכמה מתבליני הבית. אישית אני מעדיף את מנת "החומוס המשולש" שהיא בעצם מנת הקומפלט משודרגת בגרגרירים. עכשיו זה קומפלט לגרגרגן חובב גרגרים שכמותי. לא אוהבים פול? כנראה שאתם אשכנזים, לא נורא. לכו על מנת החומוס גרגרים המשובחת. אפרופו פול, למקפידים על כשרות מהדרין נציין שזוהי החומוסייה היחידה בירושלים בה ניתן להשיג פול כשר למהדרין. אפרופו כשרות, זה המקום להזכיר שכל העסק פה הוא בהשגחת מהדרין של רבנות ירושלים.

מנה מומלצת נוספת היא המסבחה – גרגירי חומוס, טחינה, שמן זית ותבלינים, שתעניק לכם טעמים שלא הכרתם. עוד מנה שתפתיע אתכם היא מרק הפול, שמורכבת מפול, טחינה, ביצה, שמן זית ותבלינים. טיפ למתחילים: לא לשכוח לערבב את מרק הפול לפני שמתחילים לאכול. 

כל המנות כוללות פיתה, בצל, ופלפל חריף (כאילו המתבל החריף שמונח מראש על כל שולחן לצד המלח והפלפל לא מספיק...). אם איכשהו לא שבעתם מהמנות הגדולות במחירים המאד סבירים (23-25 שקלים למנה), תוכלו לקבל תוספת של צלחת קטנה בעשרה שקלים נוספים. אני בספק אם תגיעו למצב הזה... בחומוס הסורי תוכלו גם לעבור כדי לקחת מנה לדרך בפיתה: החל מפלאפל וסביח ועד אחת ממנות החומוס שבתפריט.

מבט על

נכון להיום המקום פתוח משעות הבוקר (מי אנחנו שנשפוט את מי שמעוניין להוריד צלחת קומפלט ב8:30?) עד שעות הערב המוקדמות. אני מקווה שעם ההצלחה של המקום ייפתח גם התיאבון והמקום ייפתח גם בשעות המתאימות לאוכלוסיית הבליינים. את המיקום המתאים, רחוב שלומציון המלכה, כבר יש להם.


(פורסם במקור באתר רול)

תגובה 1:

  1. אפשר להכין את המנה הזאת גם בבית, אני קניתי פול מוכן וחומוס, הוספתי מסביב טחינה בארכה כזאת http://www.xn----0hcckdngjw9b1f.net/%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%99-%D7%98%D7%97%D7%99%D7%A0%D7%94-%D7%91%D7%90%D7%A8%D7%9B%D7%94/ ויצא פצצה, ממליץ בחום

    השבמחק